MATA TATAMI 💛 BIJĄCE RYTMICZNIE SERCE TWOJEGO DOJO 🥋

Uderzenia o matę tatami, są jak uderzenia serca. Wyznaczają tętno, rytm każdego Dojo. Mata tatami to tak na prawdę najważniejszy punkt każdego Dojo.

Maty tatami są bardzo ważne dla każdego Budoki. Dlaczego?

Ponieważ to miejsce nauki i testów. Strat i zysków. Głębokiego oddechu i potu na czole. Skupienia. Oraz uwagi. To tatami i trenujący tworzą Dojo. Cała reszta jak budynek, sprzęt treningowy na sali, to tylko dodatki do najważniejszego.

To tu w sercu Dojo na macie tatami dzieje się wszystko. Judocy, Aikidocy, Karatecy, Taekwondocy, Kick-Boxerzy i reprezentanci innych stylów sztuk walk - mierzą się twarzą w twarz ze swoimi możliwościami a czasem ich brakiem.

To jakość mat tatami decyduje o tym, czy dany upadek nie zostanie nawet zapamiętany, czy zapamiętamy go na długo. Poprzez uszkodzenie ciała, uprzykrzające nam życie. Lub kontuzję, która zakończy obiecującą karierę sportową.

Jest totalną brednią, że nie ma znaczenia na jakich matach ćwiczymy. Naturalnie ważniejsze jest kto nas trenuje. Jaka panuje atmosfera w klubie. Ale to właśnie bezpieczeństwo jest tym, na co trzeba szczególnie uważać. Nie sposób więc przecenić znaczenia odpowiednich właściwości technicznych maty tatami.

Życie to nie film, w którym nawet po najgorszym złamaniu następuje szybki powrót do pełnej sprawności, aby tryumfalnie zdobyć mistrzostwo. Takie rzeczy, owszem, zdarzają się i to o nich m.in kręci się te filmy.

W życiu jednak jeden źle postawiony krok, i niewłaściwa faktura maty może spowodować upadek. Upadek na źle amortyzującą matę, o braku odpowiedniej gęstości dla danej wagi trenującego - może skutkować opłakaną w skutkach kontuzją:

Uszkodzeniem / zerwaniem niezbędnego do treningu danej sztuki walki mięśnia, ścięgna bądź więzadeł.
Niemożnością prowadzenia auta ze względu na problemy z oceną odległości po uderzeniu w głowę.
Zakazem jazdy na rowerze po niefortunnym złamaniu stopy.
Zakazem pilotowania samolotu po uderzeniu głową w matę, które spowodowało zaburzenia funkcji błędnika.

Przykłady tych oraz innych uszkodzeń można łatwo mnożyć, ponieważ pisze je samo życie.

Zapytaj trenera w swoim klubie - czy jest pewien mat, na których trenujecie. Podeślij mu ten artykuł. Daj mu do myślenia. Dla swojego i jego bezpieczeństwa. A jeśli sam jesteś trenerem, właścicielem klubu... jesteś pewien swoich mat tatami? To ważne pytanie. Zapamiętaj je. I zawsze pamiętaj, że masz w ręku zdrowie swoich podopiecznych.

Do napisania tekstu zainspirowała nas wypowiedź Pawła Nastuli. W jednym z wywiadów stwierdza, że sercem jego klubów jest mata tatami.

Na zdjęciach: Łącznie 800 m² Tatami TIS Judo IJF TROCELLEN ProGame pokrywających sale treningowe w federalnym centrum FIJLKAM (Federazione Italiana Judo Lotta Karate Arti Marziali) w Ostia Lido (Italia).

TROCELLEN ProGame

MATA TATAMI TROCELLEN PROGAME ® 1x2m 4cm TIS JUDO EASY IJF